Хологонните растителни средства отстраняват застоя в тън ките черва и чрез дразненето на дуоденума засилват рефлектор но перисталтиката на жлъчните пътища. Те не позволяват застоя на жлъчка по хода на жлъчните пътища, премахват катаралните явления в червата. Техният ефект се потенцира при комбинира нето им с дроги притежаващи противовъзпалително, антисептично и спазмолитично действие. Към тях спадат: ментата, лаван дулата, босилекът, мащерката, маточината, розмаринът и др.
Между болкоуспокояващите жлъчния мехур средства, на първо място трябва да се посочи змийското мляко, чиито алкало иди притежават смесено морфиноподобно-папавериноподобно действие. Друго лечебно растение с изразено спазмолитично действие е беладоната.
Росопасът е подходящ в случаи при пълни хора, оплакващи се от жлъчни проблеми съчетани със запек. Трябва да се отбеле жи, че последният не бива да се прилага продължително време, тъй като може да увреди хемопоезата.
При недостатъчна жлъчна секреция с успех могат да се при лагат дроги, които съдържат горчиви вещества, като пресечка, магарешки трън. Те са богати на инулин и тлъсти масла. Подо бен ефект имат цикорията, глухарчето, равнеца, камшика, артишока и др.
За лечение уврежданията на черния дроб от токсично или инфекциозно естество се използват хепатопротектори. Много от съвре менните хепатопротективни препарати са от растителен произ ход. Най-известни, проучени и с добро действие са препаратите от бял трън като силимарин.
Високата смъртност от Covid-19 в Италия: дължи се на резистентност към
антибиотици?
-
Проучване, анализиращо високата смъртност от Covid-19 в Италия и различията
с останалите европейски държави, предполага, че основният виновник за
високат...
Няма коментари:
Публикуване на коментар